Vypalena ziarovka

Staršie neroztriedené príspevky
Používateľov profilový obrázok

Autor témy
Hrudky
Príspevky: 1088
Dátum registrácie: 09 Sep 2011, 15:14

co si riesil s xenonmi ak mozem vediet?
Cuore Sportivo :)
Používateľov profilový obrázok

Danni
Príspevky: 2083
Dátum registrácie: 11 Máj 2010, 18:27

http://alfa156.sk/viewtopic.php?f=67&t= ... 148#p28148" onclick="window.open(this.href);return false; a uz nikdy nechcem pocut slovo xenon :D
166 2.5 00
link= l Danni 156 1.6TS l
AR Spider 916 1.8TS link
Používateľov profilový obrázok

PetoNK
Moderátor
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 26 Feb 2009, 20:54

mysiak83 napísal:Podľa normy EHK 48 rev 04 nesmie svietiť nič iné ak svietia svetlá určené pre denné svietenie. Avšak ako som písal už skôr táto norma má účinnosť od 7.8.2008!!! Ten technik mi povedal, že jemu osobne to neprekáža, ak sa vypnú až so stretávačkami, že to akceptuje, ale......
Technik asi nemá vodičák. Inak by vedel, že s rozsvietenými parkovačkami bez rozsvietených stretávacích/diaľkových svetiel sa jazdiť nesmie.
Suzuki Ignis 1.3 vvt
ex AR 156 1.9JTD 85kW
Obrázok
Používateľov profilový obrázok

mysiak83
Príspevky: 281
Dátum registrácie: 07 Okt 2012, 07:43

to je jasné, ale denné svietenie je rovnocenné za nezníženej viditeľnosti stretávacím svetlám.
Alfa Romeo 156 1,9JTD, 85 kW, 2003, sportwagon
Používateľov profilový obrázok

PetoNK
Moderátor
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 26 Feb 2009, 20:54

Denné svietenie nie je stretávacie svetlá. Ale kľudne tak jazdi, zelení ťa vyvedú z omylu.
Suzuki Ignis 1.3 vvt
ex AR 156 1.9JTD 85kW
Obrázok
Používateľov profilový obrázok

mysiak83
Príspevky: 281
Dátum registrácie: 07 Okt 2012, 07:43

PetoNK napísal:
mysiak83 napísal:Podľa normy EHK 48 rev 04 nesmie svietiť nič iné ak svietia svetlá určené pre denné svietenie. Avšak ako som písal už skôr táto norma má účinnosť od 7.8.2008!!! Ten technik mi povedal, že jemu osobne to neprekáža, ak sa vypnú až so stretávačkami, že to akceptuje, ale......
Technik asi nemá vodičák. Inak by vedel, že s rozsvietenými parkovačkami bez rozsvietených stretávacích/diaľkových svetiel sa jazdiť nesmie.
My sa tu nebavíme o rozsvietených len parkovačkách!!!!
PetoNK napísal:Denné svietenie nie je stretávacie svetlá. Ale kľudne tak jazdi, zelení ťa vyvedú z omylu.
A áno, svetlá určené pre denné svietenie s homologizáciou RL nahrádzajú funkciu stretávacích svetiel za nezníženej viditeľnosti.
Jednou z nových vecí, ktoré zaviedol zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, o zmene a doplnení niektorých zákonov, je možnosť používať na vozidlách tzv. denné prevádzkové svietidlá. Podľa § 32ods. 1 zákona sa nimi dá svietiť namiesto stretávacích svetlometov za nezníženej viditeľnosti, teda spravidla pri povinnom dennom svietení.
Alfa Romeo 156 1,9JTD, 85 kW, 2003, sportwagon
Používateľov profilový obrázok

PetoNK
Moderátor
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 26 Feb 2009, 20:54

V tom citáte nie je ani zmienka o parkovačkách. Je tam napísané, že môžeš použiť svetlá pre denné svietenie namiesto stretávacích svetiel. Daj citát zákona, v ktorom sa píše, že môžeš mať rozsvietené parkovačky a denné svetlá zároveň.


http://autoskolakaba.sk/files/Zakon%208 ... 20Z.z..pdf
Osvetlenie vozidla
par. 32
3) Vodič smie jazdiť aj s parkovacími alebo
obrysovými svietidlami, ak má súčasne
rozsvietené stretávacie svetlomety alebo
diaľkové svetlomety, alebo predné
svetlomety do hmly, ak je nimi vozidlo
vybavené.

...o žiadnych denných svetlách sa tam nič nepíše.
Suzuki Ignis 1.3 vvt
ex AR 156 1.9JTD 85kW
Obrázok
Používateľov profilový obrázok

mysiak83
Príspevky: 281
Dátum registrácie: 07 Okt 2012, 07:43

teraz neviem či si čítal celé vlákno....

Elektrické zapojenie svietidiel musí zabezpečiť: a) automatické zapnutie denných prevádzkových svietidiel, keď je zariadenie na štartovanie alebo vypínanie motora v polohe umožňujúcej chod motora, b) automatické vypnutie denných prevádzkových svietidiel pri zapnutí predných hmlových, stretávacích alebo diaľkových svetlometov okrem prípadu, keď sa svetlomety rozsvietia nakrátky interval ako svetelné výstražné zariadenie, c) spolu s dennými prevádzkovými svietidlami nesmú svietiť obrysové svietidlá a svietidlá na osvetlenie zadnej tabuľky s evidenčným číslom vozidla. (Požiadavka sa vzťahuje len navozidlá schválené podľa predpisu EHK č. 48, série zmien 04, účinnej od 7.8.2008, alebo neskoršej. Skôr schválené vozidlá spravidla túto požiadavku takisto spĺňajú, i keď pre ne nie je záväzná).
Alfa Romeo 156 1,9JTD, 85 kW, 2003, sportwagon
Používateľov profilový obrázok

PetoNK
Moderátor
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 26 Feb 2009, 20:54

Veď to isté tvrdím aj ja, len ty si dal príspevok s nejakým technikom, ktorý tvrdí že je jedno keď sa denné svietenie vypne až po zapnutí stretávacích svetiel. A sám to máš zapojené tak, že ti svietia denné aj obrysové svetlá naraz. Čiže proti predpisom. Je tam slovo nesmú...

Celé vlákno som nečítal, lebo niekde pri rakúsku som prestal chápať o čo vám ide.
Suzuki Ignis 1.3 vvt
ex AR 156 1.9JTD 85kW
Obrázok
Používateľov profilový obrázok

mysiak83
Príspevky: 281
Dátum registrácie: 07 Okt 2012, 07:43

Teraz som ti dal citáciu zo zákona o denných svetlách. Ale zas si to nedočítal do konca!!!
Píše sa tam že pre autá schválené pred 2008 neplatí bod c) nesmú svietiť obrysové svietidlá a svietidlá na osvetlenie zadnej tabuľky s evidenčným číslom vozidla.
Alfa Romeo 156 1,9JTD, 85 kW, 2003, sportwagon
Napísať odpoveď